Cebula siedmiolatka
Rabarbar ogrodowy
Czy warto stosować nawozy zielone?
Czas zasiewów wreszcie nastał
Nasiona na kiełki
Jedzenie kiełków niesie dla zdrowia same korzyści. W zależności od rodzaju zawierają one pokaźne dawki witamin i minerałów. Kiełki są także źródłem wartościowego białka, błonnika, nienasyconych kwasów tłuszczowych oraz antyoksydantów, które chronią przed szkodliwy działaniem wolnych rodników. Ogromnym plusem jest ich niska kaloryczność oraz fakt, że są lekkostrawne.
Nasiona na kiełki
Kiełki to zdrowy dodatek do sałatek i wielu innych dań. Kiełki poszczególnych gatunków roślin warzywnych charakteryzują się niepowtarzalnym smakiem. Kiełki brokułu, gorczycy, rzeżuchy, rzodkwi są pikantne, bardzo wyraziste w smaku. Łagodny smak mają kiełki grochu, kukurydzy, lucerny, soczewicy. Kiełki słonecznika są łagodne, a dodatkowo wyróżnia je lekko orzechowy aromat. Kiełki roślin warzywnych stanowią bardzo dobrze przyswajalne źródło witamin, składników mineralnych oraz białek. Nasiona na kiełki można uprawiać w kiełkownicy. Prowadzenie domowej uprawy nasion na kiełki to niedrogi i łatwy sposób zapewnienia sobie i całej rodzinie codziennej dawki naturalnych witamin i soli mineralnych
Brokuł – popularna w naszym kraju roślina należąca do rodziny kapustowatych, jest jednym z najbardziej uniwersalnych warzyw. Jest niskokaloryczny i zalecany przez dietetyków w walce z anemią. Świeżych brokułów nie da się przechowywać zbyt długo, ale można je z powodzeniem zamrozić. Ten zabieg nie pozbawi ich walorów smakowych i wartości odżywczych. Gotując brokuły warto wcześniej osolić wodę i dodać kilka kropel cytryny. Rozgotowane tracą nie tylko smak, lecz także swoje cenne właściwości. Uprawa brokułów wymaga gleby żyznej o dobrej strukturze, jak przy większości kapustowatych wymagana jest produkcja z rozsady.
Soja – niezwykłą popularność zyskała wśród wegetarian, którym ze względu na to, iż zawiera spore ilości pełnowartościowego białka, zastępuje mięso i mleko. Ponadto produkty sojowe obniżają poziom cholesterolu, chronią przed miażdżycą i chorobami serca. Na polskich stołach coraz częściej można spotkać artykuły spożywcze, których głównym składnikiem jest soja.