Cebula siedmiolatka
Co warto wiedzieć o mrozoodpornej cebuli?
Rabarbar ogrodowy
Rzewień ogrodowy w roli głównej.
Czy warto stosować nawozy zielone?
Nawozy zielone jako ekologiczna alternatywa nawożenia roślin.
Czas zasiewów wreszcie nastał
Jak siać, aby urosło?
Burak ćwikłowy
Częścią jadalną buraka ćwikłowego jest zgrubienie korzeniowe powstałe z części podliściennej i korzenia właściwego, a latem młode liście. Odmiany buraków różnią się kształtem - od okrągłych np. 'Czerwona Kula 2', przez eliptyczne 'D'Egypte', po podłużne takie jak 'Opolski' czy 'Regulski Cylinder'. Burak ćwikłowy ma dużą wartość odżywczą. Zawiera cukry, białko, prowitaminę A i witaminy C, B1, B2, P, PP, sole mineralne oraz substancje pektynowe, dobrze wpływające na trawienie.
Burak ćwikłowy (Beta vulgaris L.) należy do grupy najpowszechniej uprawianych i spożywanych warzyw w naszej szerokości geograficznej. Jadalne są nie tylko korzenie, ale i młode liście. Burak zawiera dość duże ilości cukrów, soli mineralnych oraz kwasy jabłkowy, cytrynowy i winny, które nadają mu przyjemny smak.
Jak uprawiać buraki?
Buraki można uprawiać na prawie wszystkich glebach, byleby były dostatecznie żyzne i wilgotne, w dobrej kulturze, nie zakwaszone. Buraki nie znoszą miejsc zacienionych.
Pod buraki należy przeznaczyć pole w drugim, a na bardziej próchniczych glebach, w trzecim roku po oborniku. Na świeżo nawożonej obornikiem ziemi korzenie wyrastają zbyt duże, są słabiej zabarwione (z białymi pierścieniami) i mniej smaczne.
Buraki wysiewa się wprost do gruntu od końca pierwszej dekady kwietnia do połowy czerwca, a nawet aż do początku lipca, zależnie od celu uprawy i odmiany. Nasiona buraków są wrażliwe na niskie temperatury, więc nie należy się spieszyć w siewem. Na przechowywanie zimowe i na konserwy siew przeprowadza się w wyżej podanych późniejszych terminach. W uprawie polowej stosuje się wysiew w rzędy odległe co 30-50cm, zależnie od sposobu uprawy międzyrzędowej, a na zagonach w rzędy co 20-25cm. Nasiona powinny padać w rzędzie co 3-5cm. Grubość przykrycia nasion 2-3cm. Na glebie lżejszej sieje się je głębiej, a na cięższej, zlewnej lub bardzo wilgotnej – płycej. Na obsiew 1 ara potrzeba od 120-200 gramów nasion buraka, co zależy od rozstawy rzędów, przeznaczenia plonu, wielkości kłębków i zdolności kiełkowania. Przy zbyt gęstych wschodach konieczna jest przerywka roślin. Odległości miedzy pozostawionymi roślinami zależą od przeznaczenia buraków i żyzności gleby. Na żyźniejszej należy zostawić więcej roślin, aby się zbytnio nie rozrastały. Plon korzeni z 1 ara wynosi przeciętnie 200-300kg.
Odmiany buraków PNOS
Burak ćwikłowy ‘D'Egypte’ – odmiana selekcji krajowej. Wczesna, plenna, najbardziej nadająca się do wczesnej uprawy, np. do sprzedaży na pęczki; dobra także na przechowywanie zimowe. Liście średniej wielkości, zielone z czerwonym unerwieniem, ogonki liściowe dość grube, czerwone. Korzeń płaski, u góry lekko falisty, główka mała. Miąższ ciemno-amarantowy z wyraźnymi, jaśniejszymi pierścieniami, zwłaszcza u dużych korzeni.
Burak ćwikłowy ‘Czerwona Kula’ - odmiana selekcji krajowej. Doskonała na użytek letni i jesienny, a także na przechowywanie zimowe, ale pod warunkiem późniejszego siewu (koniec czerwca, początek lipca), bo korzenie szybko się starzeją (twardnieją). Odmiana plenna, o wysokich walorach smakowych. Liście duże, na brzegach karbowane z jasnoczerwonym unerwieniem. Korzeń kulisty, przechodzący od razu w cienki korzeń palowy. Miąższ wiśniowo-czerwony, o słabo zarysowujących się pierścieniach, bardzo słodki, delikatny. Nadaje się na konserwy i do zamrażania.
Burak ćwikłowy ‘Okrągły Ciemnoczerwony’ – oryginalna odmiana polskiej hodowli. Plenna, smaczna, bardzo trwała w przechowywaniu. Liście duże o unerwieniu i ogonkach czerwonych. Korzeń u góry zaokrąglony, w nasadzie lejkowato wydłużony, przechodzący następnie w gruby korzeń palowy. Miąższ ciemnowiśniowy o prawie niewidocznych mocno zabarwionych pierścieniach.