Cebula siedmiolatka
Co warto wiedzieć o mrozoodpornej cebuli?
Rabarbar ogrodowy
Rzewień ogrodowy w roli głównej.
Czy warto stosować nawozy zielone?
Nawozy zielone jako ekologiczna alternatywa nawożenia roślin.
Czas zasiewów wreszcie nastał
Jak siać, aby urosło?
Fasola karłowa
Fasola karłowa to odmiana fasoli zwykłej, która ma względnie krótki okres wegetacji i szybciej dojrzeje do spożycia. Może być zielonostrąkowa lub żółtostrąkowa. Nadaje się do bezpośredniego spożycia, mrożonki oraz do konserwowania. W ofercie naszego sklepu posiadamy odmiany takie jak: Domena, Esterka, Purple Teepee, Ferrari, Majorka, Nomad, Berggold, Galopka, Maxidor, Polka, Sonesta, Złota Saxa, Supernano giallo, Korona, Goldpantera oraz mieszankę odmian.
Fasola zwykła (Phaseolus vulgaris L.) –
Fasola szparagowa - jest jednym z najcenniejszych warzyw zarówno pod względem wartości odżywczej, jak i smakowej. Jej niedojrzałe, mięsiste, bezwłókniste strąki nadają się do spożycia bezpośrednio oraz do konserwowania i mrożenia. Zawierają cukry, białko (w mniejszej ilości niż na suche ziarno), składniki mineralne (wapń, fosfor, żelazo) i witaminy C, A oraz niewielkie ilości witamin z grupy B. Fasola szparagowa udaje się najlepiej na glebach średnio zwięzłych, żyznych, bogatych w próchnicę, ciepłych , przepuszczalnych i umiarkowanie wilgotnych. Nie znosi gleb ciężkich, zimnych, mokrych i kwaśnych. Najwyższe plony uzyskuje się przy uprawie w pierwszym lub drugim roku po oborniku. Lub dobrym kompoście. W początkowym okresie wzrostu, gdy nie rozpoczęła się jeszcze symbioza z bakteriami korzeniowymi, wiążącymi wolny azot z powietrza, konieczne jest nawożenie azotem. Fasoli nie należy uprawiać po sobie i innych roślinach motylkowych. Fasolę szparagową karłową, jako roślinę ciepłolubną, wysiewa się w pierwszym terminie dopiero między 8-10 maja, a następnie dla przedłużenia okresu plonowania można ją siać sukcesywnie co 10-14 dni nawet do połowy lipca (do najpóźniejszych siewów nadają się tylko najwcześniejsze odmiany). Fasolę szparagową tyczkową, z uwagi na długi okres wegetacji, należy wysiewać tylko jednorazowo w połowie maja. Fasole karłową sieje się w rzędy odległe o 40-50cm, a w rzędach można umieszczać pojedynczo nasiona co 3-5cm. Fasole tyczkową wysiewa się w rzędy odległe o 60cm, a w rzędach po 5-6 nasion razem co 50cm. Głębokość siewu zależy od wielkości nasion i typu gleby i powinna wynosić 2-5cm.
Na obsianie 1 ara potrzeba od 900-1300 gram nasion. Zależnie od ich wielkości i stosowanej rozstawy. Odsypywanie fasoli jest zabiegiem zbytecznym. Przy odchwaszczaniu nie należy spulchniać gleby głębiej niż na 3-5cm, aby nie uszkodzić korzeni. Przy uprawie fasoli tyczkowej wbijanie tyczek trzeba przeprowadzić nie później niż w 2-3 tygodnie po siewie. Z 1 ara fasoli karłowej uzyskuje się najczęściej 70-110kg strąków, ale w dobrych warunkach nawet do 200kg. Z ara fasoli tyczkowej plon strąków wynosi 1500-200kg.
Fasola szparagowa, karłowa zółtostrąkowa:
Fasola zwykła ‘Złota Saxa’ – odmiana selekcji krajowej. Bardzo wczesna, bardzo plenna. Odporna na choroby. Strąki złotożółte, proste, długości do 12cm, bezwłókniste, mięsiste, kruche i delikatne w smaku. Nasiona białe, drobne. Bardzo cenna odmiana do konsumpcji, przydatna na konserwy.
Fasola zwykła ‘ Maxidor’ – odmiana holenderska. Wczesna do średnio wczesnej, bardzo plenna, odporna na antraknozę i wirus zielonej mozaiki. Strąki długie (około 13cm), proste, bezwłókniste, złotożółte, bardzo smaczne. Odpowiednia do konserwowania i zamrażania.
Tyczkowa zółtostrąkowa:
Fasola zwykła ‘Mamut’ – odmiana selekcji krajowej. Późna, dorastająca do 2,5m wysokości, bardzo plenna, o strąkach kremowożółtych, długich (średnio do 20cm), bardzo szerokich (do 2,5cm), płaskich, wyjątkowo mięsistych, delikatnych i smacznych. Nasiona suche, kulistoowalne, szarobrązowe, z białym znaczkiem w brązowej obwódce. Jest to odmiana wyróżniająca się doskonałą jakością strąków.