Cebula siedmiolatka
Rabarbar ogrodowy
Czy warto stosować nawozy zielone?
Czas zasiewów wreszcie nastał
Nasiona buraka
Burak to nieocenione źródło witamin. Warzywo uprawiamy w Polsce niemal od zawsze, głównie do celów spożywczych. Od lat hodowcy dbają o jak najlepszy jakościowo korzeń, jednak nie możemy zapominać o części nadziemnej, która również jest jadalna i z biegiem lat zyskuje na uznaniu. W kategorii nasiona buraka wytypowaliśmy nasiona buraków korzeniowych - ćwikłowych i nasiona buraków liściowych.
Burak ćwikłowy (Beta vulgaris) pochodzi z rodziny Komosowate-Chenopodiaceae. Pochodzi od buraka dzikiego (Beta maritima) rosnącego na Bliskim Wschodzie, między wybrzeżami Morza Śródziemnego i Czarnego. Uprawiany był w tym rejonie w starożytności. Pierwsze wzmianki znajdują się już w dokumentach babilońskich.
Burak ma dużą wartość odżywczą. Zawiera cukry, białko, prowitaminę A i witaminy C, B1, B2, P, PP, sole mineralne potasu, sodu, fosforu, wapnia i cynku, substancje pektynowe, dobrze wpływające na trawienie. Korzenie zawierają betaninę, z której produkowane są naturalne barwniki spożywcze.
Częścią jadalną jest zgrubienie korzeniowe powstałe z części podliścieniowej i korzenia właściwego, a latem młode liście. Warzywo uprawiane jest w Polsce i całej Europie. Jesli chodzi o wymagania uprawowe - buraki są wrażliwe na spadki temp. poniżej 0 C. Burak ma stosunkowo małe wymagania wodne. Największe zapotrzebowanie na wodę wykazuje w okresie kiełkowania, wschodów i w czasie przyrostów korzeni. Pod jego uprawę najlepsze są gleby piaszczysto-gliniaste o dużej zawartości próchnicy. Burak uprawia się tylko z siewu wprost do gruntu.