Cebula siedmiolatka
Co warto wiedzieć o mrozoodpornej cebuli?
Rabarbar ogrodowy
Rzewień ogrodowy w roli głównej.
Czy warto stosować nawozy zielone?
Nawozy zielone jako ekologiczna alternatywa nawożenia roślin.
Czas zasiewów wreszcie nastał
Jak siać, aby urosło?
Nasiona cebuli siedmiolatki
Cebula siedmiolatka ma delikatniejszy smak niż cebula zwyczajna. Zbiera się ją ze względu na liście, czyli tzw. ''gruby szczypior''. Plonuje od wczesnej wiosny do jesieni. Na zimę szczypior zasycha, a cebulki dobrze zimują. Cebula siedmiolatka stanowi idealny dodatek do sałatek, twarożków i kanapek. W naszej ofercie posiadamy kilka odmian nasion cebuli siedmiolatki takich jak: cebula siedmiolatka 'Bajkal', odmiana 'Wita' czy 'Red Toga'.
Jak uprawiać cebulę siedmiolatkę?
Cebula zimowa - siedmiolatka uprawiana jest przeważnie amatorsko. Głównie na niewielkiej powierzchni w ogródkach przydomowych i działkowych. Bardzo wczesną wiosną, bo już w drugiej połowie kwietnia, użytkuje się zielony szczypior, soczysty i łagodny w smaku, a przy tym bogaty w witaminy C i, żelazo i inne składniki odżywcze.
Siedmiolatka jest rośliną trwałą, mrozoodporną. Na jednym miejscu nie powinna jednak zostawać dłużej niż 3-4lata, bo silnie wyjaławia glebę i zachwaszcza się.
Cebula zimowa nie tworzy właściwej cebuli, lecz zgrubienie w dolnej części. Rozrasta się silnie tworząc kępki wydłużonych, ściśle przylegających do siebie cebul, z których każda, oddzielnie posadzona, daje początek nowej kępce. Można więc ją łatwo rozmnażać wegetatywnie bardzo wczesną wiosną lub jesienią.
Siedmiolatkę rozmnaża się również przez wysiew nasion w kwietniu do chłodnego inspektu lub na rozsadniku. Rozsadę wysadza się w czerwcu do gruntu. W rzędy odległe co 30cm. W rzędzie należy sadzić co 20cm, po 3 rośliny razem.
Nasiona siedmiolatki można też wysiewać wiosną lub w końcu lata wprost do gruntu. Wówczas nasiona wysiewamy w rzędy co 30cm. Po wschodach rośliny przerywa się w rzędach co 15-20cm. Siedmiolatka wymaga gleby żyznej, w drugim roku po oborniku, nie zachwaszczonej.