Cebula siedmiolatka
Co warto wiedzieć o mrozoodpornej cebuli?
Rabarbar ogrodowy
Rzewień ogrodowy w roli głównej.
Czy warto stosować nawozy zielone?
Nawozy zielone jako ekologiczna alternatywa nawożenia roślin.
Czas zasiewów wreszcie nastał
Jak siać, aby urosło?
Nasiona fasolnika
Fasolnik jest pnączem jednorocznym, z rodziny bobowatych Fabaceae. Znany również jako wspięga chińska dotychczas dość rzadko wysiewany w polskich ogrodach, zyskuje na coraz większym uznaniu. Fasolnik nie jest rośliną wymagającą uprawowo. Jest to pnącze osiągające około 3m wysokości. W smaku przypomina fasolkę szparagową. W ofercie sklepu internetowego PNOS znajdziecie Fasolnik chiński.
Fasolnik chiński, znany również jako wspięga chińska, jest pnączem należącym do rodziny bobowatych (Fabaceae). Pochodzi z Afryki, lecz spotyka się go także w ciepłych rejonach Azji i jest uprawiany w wielu innych krajach.
Jest to roślina o bardzo wysokich wymaganiach cieplnych, dlatego najlepiej rośnie pod osłonami, takimi jak szklarnie lub folie. Ze względu na swoją wysokość, nawet do 2-3 metrów, wymaga on odpowiednich podpór, aby się rozwijać. Jego długie, cienkie i giętkie pędy owijają się wokół podpór, a na nich rosną zielone liście. Kwiaty fasolnika są duże, biało-fioletowe i wargowe, z których później wykształcają się długie strąki przypominające fasolkę szparagową, jednak dłuższe i węższe.
Aby uprawiać fasolnik w gruncie, zaleca się wybór nasłonecznionych i osłoniętych miejsc. Najlepiej rośnie na żyznej, próchniczej glebie o lekko kwaśnym pH, ale może przetrwać na większości rodzajów gleb. Ważne jest, aby gleba była lekko wilgotna, ale nie przelana, ponieważ fasolnik źle znosi suszę. Dodatek kompostu poprawia jej zdolności wodochłonne. Najlepiej sadzić fasolnik z rozsady lub bezpośrednio do gruntu w połowie maja, unikając ryzyka wiosennych przymrozków, pamiętając, aby sadzić go płytko, ponieważ zbyt głębokie sadzenie może uniemożliwić kiełkowanie.
Strąki fasolnika można spożywać na wiele sposobów — surowe, gotowane, smażone, suszone, marynowane, a także nadają się do mrożenia. Fasolnik jest ceniony za swój wyjątkowy smak.