Cebula siedmiolatka
Rabarbar ogrodowy
Czy warto stosować nawozy zielone?
Czas zasiewów wreszcie nastał
Nasiona kalarepy
Kalarepa to odmiana kapusty warzywnej. Znano ją już w starożytnym Rzymie. Bardzo cenne warzywo, o dużych wartościach odżywczych i smakowych. Częścią jadalną jest skrócone zgrubienie łodygi, najczęściej kulistospłaszczone, kuliste lub owalne. Może być spożywana na surowo i w postaci gotowanej.
Kalarepa (Brassica oleracea L. var. gongylodes L.) – zasadnicza wartość kalarepy polega na bardzo dużej zawartości wit. C (nie mniej niż w soku pomarańczowym) oraz wapnia i żelaza, na co należy zwrócić szczególną uwagę w diecie dziecięcej (na surowo jak jabłka). Dzięki możliwości uprawy w ciągu całego okresu wegetacyjnego i trwałości w przechowywaniu kalarepa może być spożywana przez „okrągły” rok. Częścią jadalną kalarepy jest jabłkowatego kształtu spichrzowe zgrubienie dolnej części łodygi, a w niektórych rejonach kraju także młode liście, bardzo smaczne, delikatne i bogatsze w wit. C. Kalarepa ma bardzo krótki okres wegetacji i w związku z tym uprawiana jest jako przed- i poplon oraz współrzędnie z różnymi warzywami, np. ogórkami. Kalarepa jak i inne kapustne, nie jest wrażliwa na zimno, ale przy długotrwałych wiosennych chłodach może „zjarowizować” się i wybić w pęd kwiatostanowy, nie tworząc zgrubienia. Rośnie najlepiej na glebach próchniczych, żyznych, dostatecznie wilgotnych. Przy braku wody w glebie, zwłaszcza w okresie tworzenia się zgrubienia, szybko łykowacieje, twardnieje. Świeży obornik jest dla kalarepy niekorzystny, natomiast polecany jest rozłożony kompost, zwłaszcza na lżejszych glebach. Kalarepę uprawia się z rozsady, której przygotowanie trwa około 40 dni. Zależnie od pory uprawy kalarepę wysiewa się w inspekcie lub na rozsadniku. Do uzyskania rozsady na 1 ar trzeba wysiać 10g nasion. Ze względu na krótki okres wegetacji kalarepę uprawia się również w szklarniach, inspektach i pod folią (tylko odmiany wczesne). Produkcja rozsady trwa około 50 dni; im wcześniej zaczyna się uprawę , tym dłuższy jest okres produkcji rozsady.
Terminy siewu i sadzenia rozsady kalarepy przy uprawie gruntowej są zależne od celu uprawy:
- na zbiór wczesny w początkach czerwca – siew w połowie lutego, w pierwszych dniach marca, wysadzanie rozsady w połowie kwietnia. Rozsada powinna być pikowana.
- na zbiór w lipcu (odmiany średnio wczesne) – siew w połowie kwietnia w inspekcie zimnym lub na rozsadniku, bez pikowania (4g na m²). Sadzenie w maju-czerwcu.
- na zbiór jesienny i do zimowego przechowywania (odmiany późne) – siew na rozsadniku w końcu czerwca, na początku lipca. Sadzenie w sierpniu.
- na zbiór jesienny (odmiany wczesne) –siew w lipcu, sadzenie w sierpniu.
Dla odmian wczesnych i średnio wczesnych stosuje się rozstawę na zagonach: 20-25x20cm, na płask 30-40x15-20cm; dla odmian późnych 40x30cm.