Wersje językowe

BEZPŁATNA PRZESYŁKA PRZY ZAMÓWIENIACH ZA MIN. 200ZŁ !!!

ZAMÓWIENIA TELEFONICZNE 607 537 744 pn-pt w godz. 7:00-15:00 ZAMÓWIENIA MAILOWE sklep@pnos.pl

PORADY OGRODNICZE

Nasiona kardu

Kard (Cynara cardunculus), zwany również karczochem hiszpańskim, jest rośliną jednoroczną z rodziny astrowatych. Warzywo osiąga nawet 180cm wysokości i pokryte jest owłosionymi od spodu liśćmi. Oprócz grubych, szerokich i mięsistych ogonków liściowych, jadalne są również kłącza oraz centralne nerwy liści. Kard w Polsce uprawiamy z rozsady, jako roślinę jednoroczną. 

Kard BIANCO AVORIO 1g Kard BIANCO AVORIO 1g
Producent: PNOS
Cena:

2,59 zł

szt.
zobacz więcej

Karczoch hiszpański ma kwiaty w kolorze niebieskim i pachnie podobnie jak chleb. Koszyczki kwiatowe karda są duże, głowiaste, pokryte kolczastymi łuskami.

W pierwszym roku tworzy rozetę dużych, pierzastych i nieco kolczastych, zielonych liści o grubych ogonkach liściowych. W drugim roku wyrasta z niej pęd kwiatostanowy wysokości 180-200 cm zakończony okazałym kwiatostanem w kolorze lawendowym. Częścią jadalną są mięsiste ogonki liściowe spożywane po wybieleniu (na 3-4 tygodnie przed zbiorem zawiązuje się rośliny w kilku miejscach, a od dołu podsypuje ziemią) - na surowo, po ugotowaniu, smażeniu lub duszeniu. Kwitnące kwiatostany można wykorzystać do trwałych kompozycji kwiatowych.

Działa przeciwnowotworowo, jest źródłem wielu witamin, m. in.: C, PP, A, D, E, K oraz z grupy B. Kard zawiera również następujące minerały: sód, potas, wapń, magnez, żelazo, fosfor oraz cynk i miedź.

 

JAK SIAĆ NASIONA KARDU?

Wysiew w ogrzewanych pomieszczeniach wczesną wiosną, w momencie rozwinięcia dwóch liści oraz zaczątków korzenia sadzonkę należy przenieść do uprawy zewnętrznej. Rośliny sadzi się w rozstępie około 1m. Należy zaznaczyć, że w tym momencie przez okres dwóch tygodni młoda sadzonka wymaga niezwykle intensywnego nawadniania. W przypadku uprawy warzywnej, aby w pełni zachować walory smakowe, w okresie około miesiąca przed zbiorem pędy zabezpiecza się przed dostępem światła, hamując proces fotosyntezy w jadalnej części łodygi, jednocześnie roślinę okopuje się od dołu. W zimie kardy można przechowywać w domu, należy je zakopać w piasku po same blaszki. Nie potrzeba ich związywać, przy słabym naświetleniu bielą się same.

Kard wymaga stanowiska ciepłego, osłoniętego od wiatrów i dobrze nasłonecznionego. Dobrze rośnie na glebie żyznej, utrzymującej wilgoć. Przed nadejściem zimy można rośliny wykopać i przenieść do piwnicy, dołując je w piasku aż po blaszki liściowe. W tych warunkach ogonki liściowe ulegną wybieleniu i mogą być stopniowo użytkowane.

Warzywo uprawiane głównie przez koneserów, mało popularne. Liść karda jest mocno powycinany, a ogonek liściowy (jadalna część) szeroki i mięsisty. Wymagania w stosunku do stanowiska, gleby, nawożenia oraz sposób uprawy są takie jak karczocha. W uprawie kardów stosuje się dodatkowy zabieg –bielenie ogonków liściowych - od września, na 3-4 tygodnie przed użyciem ich do konsumpcji. W tym celu wiąże się liście w luźny pęk, owija słomą lub papierem. Wybielone ogonki stają się delikatniejsze. Przed mrozami kardy można wykopać i w celu wybielenia zadołować aż po blaszki liściowe w piasku. Po wybieleniu, ogonki należy szybko użytkować, ponieważ pozostawione dłużej łatwo gniją.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium