Cebula siedmiolatka
Co warto wiedzieć o mrozoodpornej cebuli?
Rabarbar ogrodowy
Rzewień ogrodowy w roli głównej.
Czy warto stosować nawozy zielone?
Nawozy zielone jako ekologiczna alternatywa nawożenia roślin.
Czas zasiewów wreszcie nastał
Jak siać, aby urosło?
Nasiona rukwi wodnej
Rukiew wodna, znana również pod nazwą rzeżucha wodna, to roślina wieloletnia, bogata w witaminę C, wapń oraz żelazo. Korzystnie wpływa na jakość krwi, trawienie a dzięki właściwościom nawilżającym pomaga w walce z uporczywym kaszlem. W kuchni świetnie podkreśla smak zup oraz past, dzięki swojemu wyrazistemu i lekko pieprzowemu smakowi.
Rukiew wodna, chociaż rodzima dla Polski, wciąż pozostaje mało znana, a przecież jest jedną z najcenniejszych roślin wśród kapustnych. Jej jadalną częścią są liście, kwiaty oraz młode łuszczyny, charakteryzujące się lekko pikantnym smakiem z delikatną nutą słodyczy.
Jest to roślina o ogromnej wartości odżywczej, a także bardzo dekoracyjna. Wystarczy zapewnić jej odpowiednią ilość wody i lekki półcień, aby przez cały okres od wczesnej wiosny do zimy cieszyć się liśćmi, młodymi pędami, kwiatami oraz niedojrzałymi owocami-łuszczynami. Rukiew jest byliną, więc przetrwa zimę w ogrodzie, a nawet w pojemnikach, pod warunkiem braku silnych mrozów. Nie należy jej jednak przesuszać ani przemarzać w tym czasie.
Podczas swojego życia rukiew wytwarza na pędach korzenie przybyszowe, które mogą same ukorzeniać się. Można je podzielić na sadzonki, co umożliwia samodzielne rozmnożenie rośliny. Jest to proces wartościowy, ponieważ rukiew świetnie nadaje się jako składnik surówek, twarożków, pesto oraz koktajli.