Cebula siedmiolatka
Rabarbar ogrodowy
Czy warto stosować nawozy zielone?
Czas zasiewów wreszcie nastał
Pietruszka naciowa
Pietruszka naciowa jest dwuletnią rośliną, której częścią jadalną są zielone, aromatyczne liście. Nadają się one do bezpośredniego spożycia ale również możemy je wykorzystać jako przyprawę lub dekorację do dań. Pietruszka naciowa to skarbnica witaminy C. Liście pietruszki zawierają olejek eteryczny (apiol), który nadaje im specyficznego zapachu oraz smaku. Pietruszka naciowa nie jest trudna w uprawie, dobrze zimuje w gruncie, a pod przykryciem zachowuje zielone liście. W ofercie sklepu internetowego posiadamy nasiona pietruszki naciowej w różnych odmianach i gramaturach. Ciekawą propozycją jest odmiana kędzierzawa 'Moss Curled 2'.
Pietruszka naciowa (Petroselinum crispum) należy do rodziny selerowatych. Użytkową częścią pietruszki naciowej są bujne, delikatne w smaku, aromatyczne liście, zawierające więcej od naci pietruszki korzeniowej witamin A, C, B1, B2, żelaza, wapnia i olejków eterycznych. Nać może służyć nieprzerwanie przez cały rok jako bardzo wartościowa, surowa przyprawa do potraw, a także jako dekoracyjny, jadalny dodatek. Korzeń pietruszki naciowej jest cienki, zdrewniały, rozwidlony, niejadalny.
Jak uprawiać pietruszkę naciową?
Pietruszka naciowa dobrze zimuje w gruncie, a pod przykryciem zachowuje zielone liście. Wymaga gleby próchnicznej, żyznej, dostatecznie wilgotnej, ale nie podmokłej i niezbyt ciężkiej, nie zaskorupiającej się. Można ją uprawiać w drugim lub w trzecim roku po oborniku. Nasiona sieje się jak najwcześniej na wiosnę w rzędy co 20-30cm. Po wzejściu siewek, rośliny trzeba przerwać w rzędzie co 10cm. Pietruszka naciowa dobrze znosi przesadzanie. Na 1 ar potrzeba 60-70 gramów nasion. We wrześniu — październiku, po ścięciu naci, można korzenie z bryłą korzeniową przenieść do szklarni, inspektu lub do innych pomieszczeń do pędzenia.