
Cebula siedmiolatka
Co warto wiedzieć o mrozoodpornej cebuli?
Rabarbar ogrodowy
Rzewień ogrodowy w roli głównej.
Czy warto stosować nawozy zielone?
Nawozy zielone jako ekologiczna alternatywa nawożenia roślin.
Czas zasiewów wreszcie nastał
Jak siać, aby urosło?
Pomidor gruntowy
Pomidor gruntowy, tak jak szklarniowy potrzebuje dużo ciepła. Nasiona kiełkują dopiero przy 14-16°C, dlatego zaleca się, aby wysadzać je po 15 maja. Zdecydowaną większość odmian pomidorów sadzimy z rozsady do gruntu. W naszym sklepie internetowym znajdziesz również odmiany, które z wysiewamy wprost do gruntu - Pomidor gruntowy 'Alka'. Owoce pomidorów oprócz kształtu, długości okresu wegetacji i zabarwienia różnią się smakiem. Odmiany pomidorów możemy podzielić tutaj na malinowe i tradycyjne. Jako jedną z najsmaczniejszych odmian pomidorów nasi klienci wymieniają Pomidor gruntowy Oxheart - w typie bawole serce'.
Jak sadzić pomidory do gruntu?
Pomidory sadzi się do otwartego gruntu po przejściu majowych przymrozków i gdy gleba ogrzeje się do 12-14°C, a więc zwykle z końcem II dekady maja i aż do połowy czerwca. Odległość sadzenia zależna jest od typu odmiany, miejsca uprawy, sposobu prowadzenia roślin i przewidzianej pory zbioru.
W uprawie gruntowej pomidorów wysokich bez cięcia i palikowania stosuje się rozstawy 100-120-150 x60-8 cm (rośliny sadzić można na wałach w warunkach nadmiernie wilgotnej gleby). Odmiany wysokie, palikowane i cięte sadzi się: na wczesny zbiór w rozstawie 70-80x50-40cm, na późniejszy — 80-100x60-80cm.
Odmiany karłowe wymagają mniejszych rozstaw uprawy: 40-60x30-50cm. Pod 1 okno inspektowe znormalizowane sadzi się 8-10 roślin, bez względu na odmianę. Przy uprawie pod folią odmianom wysokim prowadzonym na 1 pęd daje się rozstawę 50-60x35-40cm, a niskim 40-50x30-40cm.
W jakich odległościach sadzić pomidory do gruntu?
W pomieszczeniach wysokich, gruntowych uprawia się wyłącznie odmiany wysokie, w rozstawie zależnej od terminu sadzenia, sposobu prowadzenia, pokroju rośliny. Są to rozstawy, przy których na 1m² mieści się 3-5 roślin. lm wcześniejsza uprawa, tym mniej roślin sadzi się na 1m².
Przy jesiennej uprawie stosuje się większą rozstawę (3-3,5 roślin/m2) z uwagi na gorsze warunki świetlne i wyższą wilgotność powietrza. Mieszańce heterozyjne wymagają większych rozstaw niż odmiany ustalone.