Wersje językowe

ZAMÓWIENIA TELEFONICZNE 607 537 744 pn-pt w godz. 7:00-16:00 ZAMÓWIENIA MAILOWE sklep@pnos.pl

Tematyka wpisów
TAGI
Biologiczne środki ochrony roślin
Biologiczne środki ochrony roślin

Biologiczne środki ochrony roślin to ekologiczna alternatywa dla chemicznych preparatów. Punktów przemawiających na korzyść stosowania ochrony biologicznej jest wiele. Szerzej zagadnienie opisaliśmy w artykule pt. "Biologiczna ochrona roślin". W poniższej prezentacji pokazujemy jakie preparaty posiadamy w sprzedaży stacjonarnej z zakresu ochrony biologicznej.

CALIFORNILINE

Californiline to biologiczny środek który zawiera drapieżnego roztocza Amblyseius californicus – atakującego różne gatunki przędziorków w tym przędziorka chmielowca. A. Californicus przy braku szkodników żywi się pyłkiem oraz innymi stawonogami. Jest niezwykle trwały – w uprawie pozostaje znacznie dłużej niż wiele innych drapieżników przędziorków. Jest aktywny w środowisku wysokiej temperatury oraz niskiej wilgotności – tak jak żerujące na roślinach przędziorki.

Amblyseius Californicus

Zastosowanie – zwalczanie:

 • Przędziorka chmielowca – Tetranychus urticae
 • Przędziorka szklarniowca – Tetranychus cinnabarinus

W jaki sposób działa Amblyseius californicus?

Amblyseius C. żywi się roztoczami z rodziny Tetranychidae, w tym przędziorkiem chmielowcem Tetranychus urticae i przędziorkiem szklarniowcem Tetranychus cinnabarinus. Całkowity czas rozwoju A. californicus w 21°C wynosi 10 dni, natomiast w 30°C czas rozwoju jest skrócony do pięciu dni. Temperatury te są zbieżne z temperaturami, w których rozwija się ich główna ofiara, przędziorek chmielowiec. Cykl życia Tetranychus urticae w tych temperaturach wynosi odpowiednio 16 i 7 dni. Amblyseius californicus działa w zakresie temperatur 13-35°C.

Saszetki ochrony biologicznej

Formy aplikacji Amblyseius californicus na roślinę to saszetki. Mini hodowla jest umieszczona w małej papierowej saszetce, która jest starannie zaprojektowana, aby utrzymać ją w dobrym stanie. Kolonia Amblyseius californicus umieszczona w saszetce zawiera wszystkie stadia rozwojowe owada wraz z pokarmem potrzebnym do jego namnażania wewnątrz saszetki – dzięki temu roztocza wydostają się z saszetek przez kilka tygodni i w znacznie większej liczbie niż w przypadku pojedynczej aplikacji. Jedna zawieszka zabezpiecza do 2m kw. 

ANDERLINE

Anderline to środek biologiczny który, zawiera drapieżnego roztocza Amblyseius andersoni. Jest to drapieżny roztocz, który żywi się zarówno szkodnikami jak i w przypadku braku pożywienia pyłkami roślinnymi co pozwala na aplikację przed wystąpieniem szkodników. Idealnie nadaje się do profilaktycznej ochrony roślin ozdobnych, warzyw i owoców. Odżywia się również pyłkiem i larwami wciornastków, umożliwiając populacji przetrwanie, gdy populacja szkodliwych roztoczy maleje. Jest aktywny w szerszym zakresie temperatur (6-40°C) niż Amblyseius californicus. Ponieważ jest skuteczny w niższych temperaturach, Amblyseius andersoni może być wprowadzony znacznie wcześniej w sezonie wegetacyjnym niż inne drapieżne roztocza.

Amblyseius andersoni

Zastosowanie – zwalczanie:

 • przędziorka chmielowca Tetranychus urticae
 • przędziorka owocowca Panonychus ulmi

W jaki sposób działa Amblyseius andersoni?

A. andersoni działa najskuteczniej gdy populacja szkodnika jest niewielka. Żywi się małymi koloniami roztoczy szkodników, ograniczając ich liczebność. A. andersoni powinien być stosowany zapobiegawczo.

                 

Formy aplikacji Amblyseius andersoni na roślinę:

 • Saszetki – uwalniają kolonię lęgową roztoczy na roślinę, nawet przed pojawieniem się docelowego szkodnika. Kolonia hodowlana jest umieszczona w małej papierowej saszetce, która jest starannie zaprojektowana, aby utrzymać kolonię w dobrym stanie. Kolonia Amblyseius andersoni umieszczona w saszetce zawiera zarówno jaja jaki i osobniki dorosłe – dzięki temu roztocza wydostają się z saszetek przez kilka tygodni i w znacznie większej liczbie niż w przypadku pojedynczej aplikacji.
 • Saszetka na patyku - jest szczególnie zalecana na etapie rozmnażania roślin jest to jeden z najbardziej krytycznych okresów w zwalczaniu szkodników. Mini saszetki na patyku są idealne do skutecznego zapobiegania i zwalczania szkodników w tym czasie. Zastosowanie saszetek na patyku jest zalecane w przypadku gdy nie możliwe jest zawieszenie standardowej saszetki na roślinie (rośliny zbyt małe, wiotkie). Saszetkę wbija się w pobliżu rośliny tak aby owady mogły ją zasiedlić.
 • Jedna zawieszka zabezpiecza do 2m2

MONTYLINE

Montyline to środek biologiczny który, zawiera drapieżnego roztocza Amblyseius montdorensis. Jest to drapieżny roztocz, który żywi się zarówno szkodnikami jak i w przypadku braku pożywienia pyłkami roślinnymi. Jest aktywny w szerokim zakresie temperatur, największą skuteczność zapewnia w temperaturze 12-18 °C. Wytrzymały na trudne warunki środowiskowe. Ponieważ żywi się również pyłkiem roślin może być zastosowany prewencyjnie przed masowym pojawieniem się szkodników. Populacja A. montdorensis bardzo szybko namnaża się na roślinie co znacząco zwiększa efektywność ochrony.

Zastosowanie – zwalczanie:

 • wciornastek zachodni – Frankliniella occidentalis
 • mączlik szklarniowy – Trialeurodes vaporariorum
 • przędziorek chmielowiec Tetranychus urticae
 • przędziorek owocowiec Panonychus ulmi

 W jaki sposób działa Amblyseius montdorensis?

A. montdorensis wykazuje największą efektywność i trwałość na roślinach które produkują duże ilości pyłku np. papryka, ogórek, truskawka. Uaktywnia się w temperaturze 10-12 °C. Najskuteczniej zwalcza wciornastki i mączliki. Zastosowanie prewencyjne znacznie zwiększa skuteczność ochrony roślin.

Formy aplikacji Amblyseius californicus na roślinę to saszetki. Uwalniają kolonię lęgową roztoczy na roślinę, nawet przed pojawieniem się docelowego szkodnika. Kolonia hodowlana jest umieszczona w małej papierowej saszetce, która jest starannie zaprojektowana, aby utrzymać kolonię w dobrym stanie. Kolonia Amblyseius montdorensis umieszczona w saszetce zawiera zarówno jaja jaki i osobniki dorosłe – dzięki temu roztocza wydostają się z saszetek przez kilka tygodni i w znacznie większej liczbie niż w przypadku pojedynczej aplikacji. Jedna zawieszka zabezpiecza do 2m2.

 

AMBLYLINE

Amblyline to środek ochrony biologicznej, zawiera drapieżnego roztocza Amblyseius cucumeris który, jest drapieżnikiem wielu gatunków wciornastków. Roztocza Amblyseius mogą również żywić się pyłkiem, co pozwala na skuteczną, długoterminową kontrolę. Szybko rozprzestrzenia się po roślinach. Ma zastosowanie w wielu uprawach.

 

Zastosowanie – zwalczanie:

 • Wciornastek chili – Scirtothrips dorsalis
 • Wciornastek zachodni – Frankliniella occidentalis
 • Oraz wiele innych gatunków wciornastków

W jaki sposób działa Amblyseius cucumeris?

Produkt został starannie opracowany w celu zwiększenia liczby drapieżnych roztoczy A. cucumeris, które są uwalniane na uprawy każdego dnia. Całkowity czas rozwoju roztocza A. cucumeris w temperaturze 24°C wynosi 6-9 dni – podobnie jak w przypadku głównego żywiciela – wciornastka zachodniego. 

 

Sposób aplikacji Amblyseius cucumeris na roślinę:

 • Saszetki – mini saszetki umożliwiają precyzyjną aplikację. Szczególnie polecane tam, gdzie liście roślin nie stykają się ani nie rosną razem.
 • Saszetka na patyku jest szczególnie zalecana na etapie rozmnażania roślin jest to jeden z najbardziej krytycznych okresów w zwalczaniu szkodników. Mini saszetki na patyku są idealne do skutecznego zapobiegania i zwalczania szkodników w tym czasie. Zastosowanie saszetek na patyku jest zalecane w przypadku gdy nie możliwe jest zawieszenie standardowej saszetki na roślinie (rośliny zbyt małe, wiotkie). Saszetkę wbija się w pobliżu rośliny tak aby owady mogły ją zasiedlić.

 

STARSKii

Starskii to produkt ochrony biologicznej, zawiera drapieżnego roztocza Amblyseius swirskii który, jest drapieżnikiem wielu gatunków wciornastków i mączlików ponadto redukuje obecność innych szkodników. Amblyseius swirskii rozmnaża się niezwykle szybko w ciepłych, wilgotnych warunkach. Jest w stanie przetrwać również w chłodniejszych nocnych temperaturach oraz w miesiącach zimowych w uprawach częściowo chronionych przed mrozem. Żywi się larwami wciornastków. Żywi się jajami mączlika i może żywić się młodymi larwami mączlika. W przypadku braku ofiar może żywić się pyłkiem, co pozwala mu przetrwać dłużej w uprawie.

Zastosowanie – zwalczanie:

 • Wciornastek chili – Scirtothrips dorsalis
 • Wciornastek zachodni – Frankliniella occidentalis
 • Mączlik szklarniowy – Trialeurodes vaporariorum

W jaki sposób działa Amblyseius starskii?

Jest idealny do stosowania na uprawach chronionych w ciepłych warunkach. Najszybciej zadamawia się na uprawach z dużą ilością pyłku, takich jak uprawy papryki, ponieważ pyłek stanowi alternatywne, wysokiej jakości źródło pożywienia dla roztoczy. Najlepiej stosować na początku cyklu uprawy / pojawienia się szkodnika, aby zapobiec gromadzeniu się mączlika i wciornastków, ponieważ nie żeruje w stadium dorosłym. Działa w temperaturze 20°C, ale wydajność wzrasta w wyższych temperaturach.

       

Sposób aplikacji Amblyseius starskii na roślinę:

 • Saszetki – mniejsze saszetki umożliwiają precyzyjną aplikację. Szczególnie polecane tam, gdzie liście roślin nie stykają się ani nie rosną razem.
 • Saszetka na patyku – jest szczególnie zalecana na etapie rozmnażania roślin jest to jeden z najbardziej krytycznych okresów w zwalczaniu szkodników. Mini saszetki na patyku są idealne do skutecznego zapobiegania i zwalczania szkodników w tym czasie. Zastosowanie saszetek na patyku jest zalecane w przypadku gdy nie możliwe jest zawieszenie standardowej saszetki na roślinie (rośliny zbyt małe, wiotkie). Saszetkę wbija się w pobliżu rośliny tak aby owady mogły ją zasiedlić.

 

EXHIBITLINE SF

Exhibitline Sf to środek ochrony biologicznej zawierający patogennego dla szkodników nicienia Steinernema feltiae, który żywi się larwami wciornastków i ziemiórek. Zwalcza dorosłe osobniki i larwy wciornastków oraz ziemiórek. Ogranicza występowanie minowców na liściach. Prosty i bezpieczny w użyciu, występuje naturalnie w glebie.

Zastosowanie – zwalczanie larw:

 • Wciornastka chili – Scirtothrips dorsalis
 • Wciornastka zachodniego- Frankliniella occidentalis
 • Wciornastka tytoniowca – Thrips tabaci
 • Wciornastka amerykańskiego – Echinothrips americanus
 • Ziemiórek – Sciara militaris
 • Oraz wiele innych gatunków wciornastków

Sposób aplikacji Exhibitline Sf: 

Nicienie należy stosować wcześnie rano lub późnym wieczorem, aby zminimalizować wpływ ciepła i światła słonecznego. W momencie aplikacji powierzchnia gleba powinna być wilgotna.
Przy stosowaniu bezpośrednio pod rośliny za pomocą podlewania zastosować co najmniej 1 l wody na 1 m2. Przy stosowaniu za pomocą oprysku usunąć wszystkie drobne filtry z rurek i przy dyszach. Użyć dysz o średnicy co najmniej 0,5 mm. Przy zastosowaniu opryskiwacza nie przekraczać ciśnienia 12 barów / 200 psi, dla dozowników 6 barów / 100 psi. W celu uzyskania najlepszych rezultatów należy utrzymywać wilgotność gleby przez 3-4 tygodnie po aplikacji. Po zmieszaniu z wodą należy zużyć cały roztwór. Roztwór stale mieszać, aby nicienie nie opadały na dno zbiornika. Nie mieszać z pestycydami. Nie mieszać nicieni bezpośrednio z nawozami. Można nawozić tuż przed lub po aplikacji preparatu. Brak karencji i prewencji, można stosować w rolnictwie ekologicznym. Nicienie działają na larwy szkodników. Zalecane stosowanie nicieni dwa razy w sezonie, wiosną i późnym latem.

 

EXHIBITLINE SC

Exhibitline Sc to środek ochrony biologicznej zawierający patogennego dla szkodników nicienia Steinernema carpocapsae, który żywi się larwami koziułek i rolnic. Aktywnie poszukuje larw koziułek i rolnicy w glebie. Prosta i bezpieczna aplikacja za pomocą opryskiwacza lub konewki. Należy stosować gdy temperatury gleby wynosi co najmniej 12 °C. Występuje naturalnie w glebie.

Zastosowanie – zwalczanie larw:

 • Koziułek – Tipula spp.
 • Rolnicy – Agrotis spp.

 

Sposób aplikacji Exhibitline Sc jest jednakowy jak w przypadku Exhibitline Sf.

 

EXHIBITLINE HB

Exhibitline Hb to środek ochrony biologicznej zawierający patogennego dla szkodników nicienia Heterorhabditis bacteriophora, który żywi się larwami opuchlaków i ogrodnic. Zapewnia skuteczną ochronę przed larwami opuchlaków i ogrodnicy. Aktywnie wyszukuje larwy w glebie. Prosta i bezpieczna aplikacja za pomocą opryskiwacza lub konewki. Należy stosować, gdy temperatura gruntu przekracza 12 °C. Występuje naturalnie w glebie.

Zastosowanie – zwalczanie larw:

 • Opuchlak truskawkowiec – Otiorhynchus sulcatusOtiorynchus ovatus
 • Ogrodnica niszczylistka – Phyllopertha horticola

 

W jaki sposób działa Exhibitline Hb ?

Preparat jest nieszkodliwy dla ludzi, zwierząt oraz roślin. Nicienie zawarte w Exhibitline Hb aktywnie wyszukują larwy opuchlaków i ogrodnic, pływając w cienkiej warstwie wody na cząstkach gleby. Lokalizują gospodarzy, wykrywając dwutlenek węgla i inne produkty przemiany materii. Po zlokalizowaniu larw szkodników nicienie atakują przez naturalne otwory ciała i wstrzykują bakterie. Wewnątrz larw rozwijają się bakterie, które powodując śmierć zwalczanych szkodników na posocznicę. W optymalnych warunkach larwy umierają w ciągu 12-24 godzin od aplikacji preparatu.  Najlepszą skuteczność preparatu uzyskuje się gdy temperatura gleby wynosi 12 – 26°C.

Sposób aplikacji Exhibitline Hb jest jednakowy jak w przypadku Exhibitline Sf i Sc.

 

EXHIBITLINE SK

Exhibitline Sk to środek ochrony biologicznej zawierający patogennego dla szkodników nicienia Steinernema kraussei, który żywi się larwami opuchlaków. Zapewnia skuteczną ochronę przed larwami opuchlaków. Aktywnie wyszukuje larwy w glebie. Prosta i bezpieczna aplikacja za pomocą opryskiwacza lub konewki. Należy stosować, gdy temperatura gruntu przekracza 5 °C. Występuje naturalnie w glebie.

Zastosowanie – zwalczanie larw:

 • Opuchlaka truskawkowca – Otiorhynchus sulcatus

W jaki sposób działa Exhibitline Sk ?

Preparat nieszkodliwy dla ludzi, zwierząt oraz roślin. Nicienie zawarte w Exhibitline Sk aktywnie wyszukują larwy opuchlaków, pływając w cienkiej warstwie wody na cząstkach gleby. Lokalizują gospodarzy, wykrywając dwutlenek węgla i inne produkty przemiany materii. Po zlokalizowaniu larw szkodników nicienie atakują przez naturalne otwory ciała i wstrzykują bakterie. Wewnątrz larw rozwijają się bakterie, które powodując śmierć zwalczanych szkodników na posocznicę. W optymalnych warunkach larwy umierają w ciągu 12-24 godzin od aplikacji preparatu. Najlepszą skuteczność preparatu uzyskuje się gdy temperatura gleby wynosi 12 – 26°C.

 

Sposób aplikacji Exhibitline Sc jest jednakowy jak w przypadku Exhibitline Sf, Sc i Hb.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium