Wersje językowe

ZAMÓWIENIA TELEFONICZNE 607 537 744 pn-pt w godz. 7:00-16:00 ZAMÓWIENIA MAILOWE sklep@pnos.pl

Tematyka wpisów
TAGI
Czas wysiać rośliny dwuletnie
Czas wysiać rośliny dwuletnie

Kwiaty na Rabaty. Czas Wysiać Rośliny Dwuletnie. 

Niezapominajki, stokrotki, dzwonki, bratki czy malwy są pełne wdzięku. Sprawdzą się w samodzielnych nasadzeniach bądź jako uzupełnienie rabat bylinowych. Kwiaty dwuletnie obok jednorocznych powodują, że nasz ogród zmienia się i zaskakuje co rusz nowym wyglądem. Są to rośliny, które w pierwszym roku po wysianiu wytwarzają rozetę liści i w takiej postaci zimują. Kwitną dopiero w następnym roku. Siejemy je od maja do sierpnia na rozsadnikach, a na miejsce stałe sadzimy jesienią (najpóźniej we wrześniu) lub wiosną następnego roku. Po kwitnieniu takie gatunki (bratki, niezapominajki, laki, dzwonki ogrodowe, naparstnice i miesięcznice) obumierają. Malwy, goździki brodate i stokrotki, które są bylinami, rosną dłużej, ale w następnych latach słabiej rosną i kwitną, dlatego również uprawiamy je jako dwuletnie.  

KTÓRE WYBRAĆ?

Bratki zwane też macoszkami kwitną wczesnym latem, są dostępne w dużej liczbie barwnych odmian. Sadzimy je na rabatach oraz w donicach na balkonach.

Stokrotki pojedyncze, pełne i półpełne dobrze wyglądają na rabatach, balkonach i trawniku. Nadają się też na kwiat cięty do małych bukietów.

Niezapominajki w Polsce nazywane też niezabudkami mają nie tylko niebieskie kwiaty z żółtym środkiem, ale też białe oraz różowe.

Dzwonki ogrodowe w kolorze białym, fioletowym, niebieskim i różowym sadzimy przy murkach, płotach i na rabatach. Mogą być uprawiane na kwiat cięty.

Laki o kwiatach czerwonych, pomarańczowych i żółtych, silnie pachnących, ładnie komponują się z tulipanami. Sadzimy je w pobliżu kącików wypoczynkowych. 

Naparstnica to wysoka roślina. Dobrze komponuje się z paprociami, parzydłem i funkiami. Aby zachęcić ją do ponownego kwitnienia jesienią, należy usunąć przekwitnięte kwiatostany.

Miesięcznica pachnie wieczorem, bo kwiaty zapylane są przez ćmy. Najbardziej atrakcyjne są jednak owoce - łuszczyny, które w stanie dojrzałym są przezroczyste. Roślina sprawdza się w suchych bukietach, samodzielnie lub w towarzystwie zatrwianu, miechunki i kocanki.

Malwa to symbol sielskiego ogrodu. Posadzona z tyłu rabat stanowi tło dla innych kwiatów. Ładnie wygląda na tle jasnych ścian domów lub drewnianego płotu.

Goździki brodate i ogrodowe są idealne do ogrodów w wiejskim stylu, na rabaty i sezonowe kwietniki. Najładniej prezentują się posadzone w grupach. Wśród kwiatów ciętych są uznawane za jedne z najtrwalszych. Zachwycają zapachem.

NAJLEPSZE ODMIANY PNOS 

Naparstnica trwała to miododajna bylina krótkowieczna uprawiana jako roślina dwuletnia o różnobarwnych, nakrapianych i cętkowanych kwiatach. Lubi stanowiska słoneczne i półcieniste. Dłużej kwitnie, gdy gleba jest wilgotna. Rośnie w każdej glebie, wapiennej lub obojętnej, preferuje te bardziej bogate w próchnicę. Po zapyleniu łatwo zawiązuje nasiona i sama się rozsiewa.

Dzwonek ogrodowy w pierwszym roku tworzy rozetę liściową, z której w następnym sezonie wyrasta łodyga z kwiatostanem. Roślina dość łatwa w uprawie. Najlepiej rośnie na glebie żyznej, lekko zasadowej, nieco gliniastej i przez całe lato wilgotnej. W gorszym podłożu kwiaty będą mniej okazałe. Lubi stanowiska słoneczne lub półcieniste. Dość dobrze znosi polskie zimy, jednak lepiej ją okryć. Kwitnie od czerwca do końca sierpnia w drugim roku uprawy.

Stokrotka Pomponette, choć jest byliną, uprawia się ją jako roślinę dwuletnią, bo najpiękniej i najobficiej kwitnie w drugim roku. Doskonała roślina na rabaty, obwódki i na kwiat cięty.

Niezapominajka różowa kwitnie w maju i czerwcu w drugim roku uprawy. Przeznaczona do uprawy na rabatach, w ogródkach skalnych oraz na kwiat cięty. 

Miesięcznica najlepiej rozwija się w żyznym podłożu. Owocem rośliny są charakterystyczne spłaszczone łuszczyny ze srebrzystą przegrodą nasienną tzw. judaszowskie srebrniki.

Malwa Chaters to roślina o dużych, pełnych kwiatach, zebranych w długie kwiatostany. Dobrze wygląda sadzona pojedynczo lub w grupach przy murach i parkanach.

 

Nasz ekspert Jolanta Kowalska, Inspektor Plantacji PNOS. WRZESIEŃ 2018, KOCHAM OGRÓD 21.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium